Knjige187. milenijska fotografija

17. veljače 2010. godine naš grad postao je 73. grad u kojem je poznati fotograf Šime Strikoman snimio svoju 187 milenijsku fotografiju. Snimanje je organizirano na Trgu Stjepana Radića pokraj najvećeg snješka u Hrvatskoj.
Sudionici fotografije, učenici naše i srednje škole, djeca vrtića „Pahuljica“ te Gospićani i njihovi gosti, točno u podne, formirali su logo Zimskih olimpijskih igara u Vancouveru – ILANAAQ. Također je uz logo posebno formiran i križ od sanjki u spomen na stradalog gruzijskog sanjkaša Nodara Kumaritašvilija.

Prije snimanja gospodin Strikoman, diplomirani filmski snimatelj i fotograf, poznat po projektu snimanja milenijskih fotografija, ljubazno je odgovorio na nekoliko pitanja:
P: Otkud Vi u Gospiću?
O: U nedjelju me je gospođa Ana Mari Bašić, predstojnica Ureda gradonačelnika kontaktirala u vezi snimanja fotografije. Obično građani Hrvatske i Bosne i Hercegovine znaju što treba za snimanje milenijske fotografije, pa me je tako i u ponedjeljak u Gospiću dočekala velika ekipa koja je dobro izvršila pripreme za snimanje fotografije. Ideja je proizašla iz jako pozitivnog odjeka gospićkog snješka kojeg je izradio profesor Golac.
P: Kako ste došli na ideju snimanja milenijskih fotografija?
O: Želio sam obilježiti prijelaz iz drugog u treći milenij i tako je započet projekt milenijske fotografije.
P: Uz pojam milenijska fotografija u Hrvatskoj se veže vaše ime, kojeg stranog kolegu uvažavate u ovom području?
O: To bi bio Spencer Tunick iz New Yorka koji snima mnoštvo golih ljudi.
P: Koji su problemi u organizaciji milenijskih fotografija?
O: Nema posebnih problema jer su građani obično spremni za izradu milenijskih fotografija.
P: Omiljena milenijska fotografija koju ste snimili?
O: Fotografija sa 30 brodova koji su oblikovali ime mjesta Kali. - Net poveznica: http://www.ezadar.hr/clanak/strikoman-snima-milenijsku-fotografiju-kaljskih-ribara
P: Koji Vam je draži način stvaranja fotografija - digitalni ili klasični?
O: I jedan i drugi način, za dobru sliku važna je visoka rezolucija, svijetlo i dobro obrađena fotografija.
P: I za kraj, čime jedno mjesto (grad) može privući vašu pažnju i postati dio vašeg radnog prostora?
O: Svako mjesto može biti zanimljivo za milenijsku fotografiju i to je ono što me posebno veseli.

Gospodin Strikoman fotografiju je snimao sa 35 metara visokog krana sa kojeg se obraćao sudionicima i koordinirao snimanje fotografije. Osobno, moram priznati da je divan osjećaj biti dio jednog ovakvog događaja kojim je naš grad dokazao da je prekrasan grad, grad snijega.