KnjigeŠkola za roditelje

Škola za roditelje - program unapređivanja roditeljskih vještina

U našoj školi održava se Škola za roditelje u organizaciji Obiteljskog centra Ličko-senjske županije.
Škola za roditelje ima za cilj unapređivanje roditeljskih vještina i kompetencija. Roditeljima može osvijestiti njihov odgojni stil, može im pomoći u traženju novih odgojnih postupaka i u usvajanju novih vještina. O roditeljstvu se ne uči u školi. Svoju djecu najčešće odgajamo po modelu koji smo naučili od svojih roditelja, iako to ne mora biti pravilo. Što znači biti dobar roditelj? Recepti u odgoju ne postoje. Postoje opće smjernice i preporuke. Veoma je bitno naučiti graditi dobar odnos s djetetom pri čemu treba voditi brigu o našim potrebama i potrebama djeteta.
Program “Škole” održava se kroz 12 susreta. Radi se u malim skupinama od 8 do 12 sudionika, a poželjno je sudjelovanje oba roditelja.
Teme su:
- Upoznavanje i pitanja roditelja
- Djelotvorni odgojni postupci
- Psihološke potrebe: što znači biti bolji roditelj
- Cjelokupno ponašanje
- Samopoštovanje i samopouzdanje
- Asertivno, neasertivno i agresivno ponašanje
- Ljutnja, agresija i sukob
- Motivacija
- Kako pomoći djetetu u učenju
- Pravila u obitelji, Dječja prava
- TV, Internet i odgoj
- Evaluacija, zaključna pitanja
U prvom ciklusu koji je počeo početkom 2. polugodišta u program je uključeno 8 mama iz 1. d razreda koje su redovito dolazile na radionice te vrijedno i aktivno sudjelovale u zajedničkom radu. Pokazale su spremnost i interes za učenje. Ovaj tjedan održat ćemo 12. susret. Vjerujemo da će ove mame nastaviti neformalno druženje i razmjenu informacija o odgojnim temama.
Voditeljice radionica su Marija Zdunić, dipl. soc. pedagoginja i Nikolina Marić, prof. psihologinja.

Marina Zdunić, dipl. soc pedagoginja