U četvrtak, 7. studenog 2019. godine, povodom obilježavanja Mjeseca knjige, gospićko-senjski biskup u miru mons. dr. sc. Mile Bogović i glavni urednik izdavačke kuće Alfa prof. Božidar Petrač održali su u našoj školi predavanje za učenike šestog razreda o temi „Glagoljica – bitna odrednica hrvatskog identiteta“ s osvrtom na nedavno objavljenu knjigu biskupa Bogovića pod istim naslovom.

Riječi pozdrava i dobrodošlice uputio im je domaćin i ravnatelj škole Ivica Radošević. Biskup Bogović prikazao je učenicima razvojni put glagoljice od njezinih početaka do prestanka uporabe u 20. stoljeću istaknuvši ulogu Like i Senja u tom procesu. Misal kneza Novaka Disislavića iz Ličke Ostrvice poslužio je kao predložak za tiskanje prve hrvatske inkunabule, Misala po zakonu rimskoga dvora 1483. godine. Iako se ne zna točno gdje je taj misal tiskan, sigurno je da su ga priredili lički popovi glagoljaši. Riječka metropolija je kolijevka glagoljice, pisma po kojem je hrvatski narod bio i ostao prepoznatljiv u cijelom svijetu, napose u Katoličkoj Crkvi. Ujedno je biskup Bogović predstavio učenicima najvažnija izdanja na glagoljici i ona koja govore o njoj. Profesor Petrač istaknuo je Bogovićevu tezu o postanku glagoljice koja odudara od općenito poznate ćirilometodske teorije i u kojoj Bogović tvrdi da tvorci glagoljice nisu Sveta braća Ćiril i Metoda, nego je ona nastala na tlu današnje Hrvatske prije djelovanja ove dvojice. Glagoljica je uvelike odredila hrvatski kulturni identitet jer je kod nas preživjela cijelo tisućljeće.

Franje Puškarić

Osnovna škola dr. Jure TurićaOsnovna skola1