Osnovna škola dr. Jure Turića, Gospić

KnjigeFolklorna skupina “Degenija”

U OŠ dr. Jure Turić  već desetak godina uspješno radi folklorna skupina Degenija.
Od ove školske godine 2009./2010. rad sa skupinom preuzela je nastavnica A. Rosandić, nakon odlaska u mirovinu bivše voditeljice nastavnice Mirjane Serdar.
Folklorna skupina „Degenija“  ima tridesetak aktivnih članova (učenice i učenici od petog do osmog razreda)  koji vrijedno uvježbavaju i njeguju tradicionalne ličke narodne pjesme i plesove uz tamburašu pratnju trojice učenika.
Osim nastupa u školskim svečanostima , gradskim i županijskim manifestacijama,  sudjelovali su i na Vinkovačkim jesenima.
image image

Ove školske godine „Degenija„ je sudjelovala na božićnoj priredbi u školi, te na priredbi obilježavanja Dana škole.
Mladi folkloraši uveličali su Sajam poslova u KIC-u u Gospiću, dana 09. ožujka 2010. te seminar pedagoga na Velebnom održan 26. travnja 2010., gdje su nakon nastupa snimili fotografije na Velebitu.

image image
image image

Poseban doživljaj i lijepe uspomene ponijeli su iz Poličnika, gdje   su sudjelovali   na   Smotri tradicijske baštine osnovnih i srednjih škola Zadarske županije, koja je održana u OŠ Poličnik   23. travnja 2010.

image image
image image

Spletom ličkih kola nastupili su u Pučkom otvorenom učilištu dr. Ante Starčević  u Gospiću 6. svibnja 2010. povodom obilježavanja Europskog tjedna.
Folklorna skupina „Degenija „  njeguje tradicionalne pjesme i plesove i svojim nastupima, obučeni u ličke narodne nošnje, ponosno promiču kulturne i tradicijske vrijednosti našeg zavičaja.

voditeljica Antonija Rosandić