KnjigeMeđunarodni dan ljudskih prava

Učenici 4. razreda OŠ dr. Jure Turića ove godine su obilježili Međunarodni dan ljudskih prava koji se obilježava 10. prosinca na način da je aktivistica DND-a Gospić i naša sugrađanka Sandra Horina posjetila svih pet 4. razreda u tjednu od 9.-13. prosinca i sa učenicima se posvetila temi ljudskih prava tijekom dva školska sata.
Tako su radoznali i aktivni mališani saznali što konkretno znači da su ljudska prava univerzalna, urođena, neotuđiva i međusobno nedjeljiva. Učenici su se konkretno upoznali sa ljudskim pravima iz sve 3 generacije - građanska i politička prava, gospodarska, socijalna i kulturna prava kao i kolektivna prava - kroz prezentaciju slikovitih i za njihovu dob prikladnih primjera.
Zasigurno najinteresantniji dio događanja za učenike su bila 3 igrokaza o ljudskim pravima koje smo pripremili - jedan o dvanaestogodišnjoj djevojčici koja je prisiljena na udaju od strane svog oca i na odlazak iz roditeljske kuće, drugi, o pravu organizacije civilnog društva na mirni prosvjed na temu zagađenja i zaštite okoliša i policije koja molbu za prosvjed odbija sa objašnjenjem da je u isto vrijeme najavljen drugi događaj i treći igrokaz o pravima osoba osumnjičenih za teroristički napad odnosno granicama policijskog ispitivanja osumnjičenih za ova teška kaznena djela.
Učenici su pokazali ne samo iznimno veliki interes sa sudjelovanje u sva tri igrokaza, nego i za raspravu koja je uslijedila nakon svakog igrokaza.
Na kraju, učenici su nacrtali crteže na temu kako oni vide ljudska prava, a koji će biti izloženi na prigodnoj izložbi u holu OŠ dr. Jure Turića, tako da će se svi ostali učenici, ali i njihovi roditelji imati priliku uvjeriti se kako učenici dobro razumiju ovu složenu temu, ali i izražavaju stav kada se radi o osnovnim pojmovima pravde i nepravde koji čine samo srce ljudskih prava.

Sanja Puškarić Delač

Škola za život

Projekt „Odgoj za volontiranje i održivi razvoj u školama“ sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.

Projekt „Mladi za održivi razvoj Like“ sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske.