KnjigePripreme za „Jesen u Lici“

Dolazi nam kraj ljeta, stoga je došlo vrijeme pripreme zimnice. Kako naša škola već drugu godinu za redom u sklopu Učeničke zadruge „Vodarica Marta“ planira sudjelovati na manifestaciji Jesen u Lici, rodila se ideja iskoristiti šljive koje su ove godine rodile. Naravno, ideja je realizirana uz pomoć učenika PŠ Lički Novi i učiteljice Ane Ivanetić te PŠ Smiljan učitelja Marka Franića.
Učenici PŠ –a pobrali su šljive, a učenici Matične škole 4. b Jasminke Ćaćić  i 4. d Ankice Valentić očistili ih i oprali te samljeli. Učiteljica Jasminka Ćaćić koordinirala je čitavu aktivnost.  Slijedio je glavni dio – kuhanje u školskom dvorištu na staroj peći na drva koju je postavio naš domar Pajo Lisac. Posao kuhanja nastavile su učiteljice: Jasminka Ćaćić,Vlatka Galac, Tanja Hećimović, Ana Ivanetić, Ana Nikšić, Josipa Svetić Pavelić, Nikolina Rupčić, Lidija Štimac, Ankica Valentić, Ivanka Živković i učitelj Marko Franić. Oduševljeni mirisima i izgledom pekmeza kušali smo ga. Svi smo bili ponosni na naš lički proizvod „šljivovi pekmez“. Spakirali smo ga u staklenke i ostavili da se hladi.
Ove godine uz naš tradicionalni školski, lički krumpir bit će pekmeza i jabuka. Naravno bit će i ostalih rukotvorina i radova učenika naše škole o čemu ćemo pisati naknadno. Radujemo se i jedva čekamo pokazati naše proizvode. Ovakav način rada razvija poduzetnički duh učenika i motivira ga za cjeloživotno učenje.
Kako je naša osnovna škola u projektu: „Škola za život“ još više smo ponosni na činjenicu da smo uspjeli u realizaciji nečega što je zapravo škola za život, a to je životno iskustvo.
Pozivamo sve da dođu i uvjere se sami!

Novinarska grupa
Vlatka Galac