Knjige„Mali pomagači“

„Mali pomagači“

U okviru projekta „Za sigurno i poticajno okruženje u školama“provodimo program grupe podrške „Mali pomagači“ za učenike od 5.-8. razreda.
Ciljevi programa su razvoj komunikacijskih i socijalnih vještina kod članova grupe kako bi ohrabreni i osnaženi postali aktivni u promicanju ideje podrške, suradnje i nenasilnog ponašanja.
Program se sastoji iz dva dijela.
U prvom dijelu učenici prolaze edukaciju kroz 5 tematskih radionica:
o Upoznajmo sebe i druge I,
o Upoznajmo sebe i druge II,
o Vještine socijalne interakcije I,
o Vještine socijalne interakcije II i
o Socijalna odgovornost i doprinos zajednici u kojoj živimo
U drugom dijelu programa dogovaramo provođenje konkretnih zadataka i aktivnosti uz podršku, vodstvo i savjete stručnih suradnika. Tako članovi grupe mogu npr. postati zaštitnici mlađim učenicima, sa stručnim suradnicima odgovarati na pitanja iz sandučića povjerenja, poticati vršnjake iz razreda na pomaganje u učenju ili u savladavanju nekih vještina, upućivati djecu da se u slučajevima zlostavljanja obrate za pomoć odraslim osobama, u razredu iskazivati svoj stav prema nepravdi, neuvažavanju različitosti, uvredama, stereotipima ili predrasudama… Na zajedničkim susretima s voditeljima raspravlja se o problemima s kojima se učenici susreću.
Voditelji: Marija Zdunić, dipl. soc. Pedagog i Zvonimir Šimić, prof. psiholog